Z jeviště i zákulisí české politiky a ekonomiky

Vzpomínky novináře a ekonoma 1945-1995
ISBN: 978-80-7239-259-9
Vazba, formát: váz., A5
Počet stran: 262 + 8 stran fotografické přílohy
Rok vydání: 2011
Naše cena: 134 Kč
Doporučená cena: 134 Kč
Původní cena: 290 Kč
Koupit knihu

Padesát bouřlivých let zachycuje ve svých vzpomínkách významný český novinář a ekonom Zdislav Šulc. Pracoval jako zástupce šéfredaktora Rudého práva a spolu s dalšími razil cestu novým progresivním myšlenkám. Coby žurnalista a také spolupracovník Ekonomického ústavu ČSAV byl přímým svědkem mnohých dějinných událostí (měnová reforma v roce 1953, přípravy ekonomické reformy v šedesátých letech, události roku 1968 aj.) a setkával se s řadou významných postav politiky i ekonomiky.

Otevřená a přesvědčivá reflexe osobních zážitků i společenského dění vytváří barvitý obraz doby plné velkých společenských zvratů a nelehkých životních zkoušek.

Recenze

Miroslav Sígl, Knižní novinky, 19. 3. 2012

Zdislav Šulc (1926) sepsal užitečné, živé a velmi čtivé dílo: Z jeviště i zákulisí české politiky a ekonomiky — Vzpomínky novináře a ekonoma 1945—1995 (vydalo nakladatelství Doplněk). Upřímně, odpovědně a přesvědčivě vypráví své příběhy v kapitolách, pod jejichž názvy si lze snadno představit, čím se zabývají: Jak jsem se „uchytil“ jako novinář, To Gottwaldovi neodpustím aneb O čs. cestě k socialismu, Kde se vládne - u Prašné brány nebo na Hradě?, Dvě setkání s Rudolfem Slánským, Vokovická Sorbonna, Jak se rodila, kam směřovala a proč byla potlačena „Šikova reforma“, Vzbouření v Rudém právu, Paradox normalizace: pracovní nevolnictví, svoboda ducha, Trnitá transformace ekonomiky.

Ladislava Chateau, Mozaika, ČRo 3 — Vltava, 26. 7. 2012

Životní vzpomínky Zdislava Šulce, které v minulém roce vyšly v brněnském nakladatelství Doplněk a nesou název Z jeviště i zákulisí české politiky a ekonomiky, jsou knížkou mimořádnou. Její autor, narozený v roce 1926, patří totiž k nejvýznamnějším makroekonomickým analytikům.