Beatles

ISBN: 978-80-7239-237-7
Překladatel: Jarka Vrbová
Vazba, formát: váz., A5
Počet stran: 594
Rok vydání: 2009
Naše cena: 99 Kč
Původní cena: 490 Kč
Koupit knihu

U nás již známý norský autor Lars Saabye Christensen vydal roku 1984 úspěšný román Beatles. Sleduje v něm osudy čtyř kamarádů v letech 1965—1972. Kluci milují Beatles a identifikují se s nimi; jednotlivá údobí zrání svých hrdinů autor dokonce rozčlenil do kapitol s názvy nejznámějších písniček legendární kapely.

Zpočátku bezelstně idylické až komické zážitky čtyř spolužáků postupně nabývají na vážnosti a posouvají chlapce různými směry do těžce vydobyté dospělosti. Všechno nakonec dopadne jinak, než si představovali, zůstávají však přáteli. Beatles je román o přátelství.

Recenze

Knižní svět, ČT2, 7. 6. 2009

Kdyby Petr Šabach vydával tlusté romány, vypadaly by nějak takhle. Píše se rok 1965 a parta norských kluků sní o tom, že si založí kapelu a dobudou svět podobně jako Beatles. Zažijí všechno, co „zlatá šedesátá“ léta nabízela, sny, lásky, přátelství, drogové tripy i šílenství — až po konečné a dospělé vystřízlivění.

Sentimental Journey, Barbora Grečnerová, www.iliteratura.cz, 26. 6. 2009

http://iliteratura.cz/Clanek/24625/christensen-lars-saabye-beatles

Snění norských teenagerů o Beatles, Jiří Černý, Orientace, Lidové noviny, 22. 8. 2009

Někdy ho srovnávají s Hamsunem, jindy s Irvingem. Bezesporu se Lars Saabye Christensen (*1953) hodně čte. Jeho Beatles jsou podle čtenářské ankety deníku Dagbladet norským románem čtvrtstoletí.

Help! I Feel Fine ..., Pavla Maxová, Reflex, Labyrint kultury, 3. 9. 2009

Beatles — 25 let starý románový hit z Norska konečně v češtině

Lars Saabye Christensen je v norské řadě brněnského nakladatelství Doplněk už zabydlen. Po Polovičním bratrovi (2005) a Modelu (2006) vychází česky i jeho román Beatles z roku 1984. Právě Beatles odstartovali Christensenovu slávu, která prozatím kulminovala v roce 2002, kdy za Polovičního bratra získal prestižní Severskou cenu. Román Beatles ale není Popelák ve stínu velkého Polovičního bratra; před třemi lety byl norskými čtenáři zvolen nejlepším románem za posledních 25 let.

Brouci z Osla, Daniela Mrázová, Host č. 7/2009

V češtině vyšel zásadní norský román 80. let Beatles.

Krach bezstarostného sebeklamu, Ondřej Vimr, Tvar č. 1/2010

Nejen na domácí půdě proslulý norský romanopisec, povídkář a sem tam i básník Lars Saabye Christensen (nar. 1953) je vlastně autorem dvou románů. Napsal jich sice dlouhou řadu (první v roce 1977) a v češtině už vychází třetí, ale jen dva z nich představují esenci díla Saabyeho Christensena. Najdeme v nich všechny podstatné prvky jeho tvorby, jeho témata, obrazivost, humor, sentimentalitu, charakteristické postavy, ústředního antihrdinu atd. Zároveň tvoří klenbu jeho beletristického díla, neb se mezi nimi rozprostírá sedmnáct let. Ač se oba zaměřují na obdobnou historickou epochu, mají takřka totožné dějiště i téma sebeklamu, novější Poloviční bratr (2001, č. 2007, překlad Jarka Vrbová), za nějž autor obdržel Cenu Severské rady za literaturu, stojí na základech o poznání pevnějších, je románem plným reflexe, odstupu, ústřední téma je rozvinuté na mnoha rovinách; Beatles oproti němu překypuje mládím a hravostí, je bezelstně přímočarý.

Jana Benešová, mmargareta.blogspot.cz, 16. 6. 2012

Tenhle tlustý, mnohovrstevnatý román jsem si vlastně vybrala kvůli názvu. Beatles. I když jsem věděla, že to o nich tak docela nebude. Nakonec to o nich ale bylo víc, než jsem doufala. Knihu jsem si vybrala v norské edici nakladatelství Doplněk, kromě tohoto románu už jsem na mém blogu z této edice napsala recenzi na Tíhu sněhové vločky od Thorvalda Steena. Je až překvapivé, kolik mají oba norské romány společného. Ač se jedná o jiné spisovatele, oba dva děj svého románu situují k Holmenkollenu a Gaustadu, navíc jedna velice důležitá postava se v obou dvou knihách jmenuje Nina.